96371253691684banerdd.jpg

Международен конкурс за ученици на тема "Вдъхновение от Дунав"
под егидата на Международната комисия за опазване на река Дунав

Резултати от конкурса за детски рисунки на тема
"ВДЪХНОВЕНИЕ ОТ ДУНАВ", 2005

194 български деца участваха в Международния конкурс за ученици на тема “Вдъхновение от Дунав”

Конкурсът се организира за втора поредна година по повод 29 юни - Деня на Дунав, под егидата на Международната комисия за опазване на река Дунав.

Конкурсът “Вдъхновение от Дунав” се организира съвместно от Международната комисия за опазване на река Дунав и Министерството на околната среда и водите, в партньорство с неправителствените организации Дунавски екологичен форум, и Световен фонд за дивата природа – Дунавско-Карпатска програма. Конкурсът се провежда на две нива – национално и международно, в две категории – рисунки и приложно творчество /колажи, мозайки и пластики/, разделени в три възрастови групи. Участваха деца от 5 до 19-годишна възраст от всички дунавски градове, от много градове в Дунавския басейн, както и от цялата страна - Видин, Белене, Варна, Велико Търново, Лом, Разград, Никопол, Севлиево, Русе, София, Силистра, Дулово, Свищов, Левски, Ямбол, Белоградчик, Попово, Дряново, Габрово и селата Ореш и Бисерци.

Жури с председател художника Антон Николов определи наградените творби – класирани са по трима участници плюс поощрителни награди във всяка възрастова група (виж резултатите по-долу).


Наградени участници в конкурса за детски рисунки на тема
“ВДЪХНОВЕНИЕ ОТ ДУНАВ”, 2006

Голямата награда
на конкурса за България се присъжда на:

Данислава Любомирова Андреева, 7 г., от Лом.

Нейната приложна творба се състезава с носителите на големите награди от останалите дунавски страни в Международния конкурс “Вдъхновение от Дунав”. Резултатите бяха обявени по време на официална церемония на 14.10.2005 г. в Будапеща, Унгария.

Във възрастовата група от 5 г. до 9 г. класирането е:

1. Елена Калоянова Капелова, 5 г., от с. Ореш, Детска школа «Палитра»
2. Ивана Николова Пенелска, 7 г., от Видин
3. Виктор Руменов Хинчев, 8 г. , от Раград Школа по изобразително изкуство

Поощрителни награди:

Жулиета Йовчева, 7 г., от с. Ореш, Детска школа «Палитра»
Стефан Иванов Антонов, 7 г. от гр. Видин

Във възрастовата група от 10 г. до 14 г. класирането е:

1. Виктория Бойкова Еленкова, 12 г., от Белоградчик
2. Христо Георгиев Донев, 13 г.,от Разград
3. Десислава Тодорова Стефанова, 11 г., от Попово, Школа по изобразително изкуство

Поощрителни награди:

Мартин Русденев Генев, 14 г., от София
Наталия Цветанова Василева, 12 г.

Във възрастовата група от 15 г. до 19 г. класирането е:

1.Сашка Красимирова Димитрова, 15 г., от Силистра, Център за работа с деца
2. Валерия Иванова Русева, 16 г., от Силистра, Център за работа с деца
3. Гергана Сашова Симова, 16 г., от Попово, Школа по изобразително изкуство

Поощрителни награди:

Йорданка Митева, 18 г. от Свищов
Марина Маринова Георгиева, 15 г., от Попово, Школа по изобразителни изкуства

Приложни изкуства:

1. Пламена Иванова Василева, 12 г., от Силистра, Център за работа с деца
2. Ирина Миленова Маринова, 8 г., от Силистра, Център за работа с деца и Александър Игнатов Монев, 8 г. от Силистра, Център за работа с деца
3. Женя Красимирова Рачева, 16 г., от Силистра, Център за работа с деца

Поощрителни награди:

Силвия Алексанодрова Александрова, 14 г., от Велико Търново
Росица Йорданова Свиречева, 14 г. , от Велико Търново
Петя Анатолиева Тодорова, 14 г., от Велико Търново

------------------------------------------------------------------------------------------------------

На 10.11.2005 г. в София бе откри изложба с творбите на първенците от България и се състоя официалното награждаване на отличените творби от конкурса.


Кадри от церемонията по награждаването,
10.11.2005 г., галерия на СБХ, София.


Запознайте се с възможностите
за публично участие в процеса
на управление на водите!
подробна информация »

Българските рисунки от „Дунав-арт” ще обиколят Япония в пътуваща изложба от юни до ноември 2009 г.
подробна информация »